ФОРУМ БУШКРАФТА И ПРЕЖИВЉАВАЊА
Препоручујемо вам да се пријавите, или региструјете (уколико већ нисте).

Biciklizam

Погледај предходну тему Погледај следећу тему Go down

Biciklizam

Порука by Zlatko on Sat 3 Jul 2010 - 20:55

Šta mislite za bicikl kao prevozno sredstvo po raznim vrstama terena? Imate li ikakva iskustva?

Ja iskreno bicikl koristim po prohodnim terenima, nisam još probao da idem po lošijim putevima ali i to imam u planu. Uostalom vožnja biciklom može poslužiti ako je kretanje peške presporo a postoje uslovi za prolazak te vrste prevoznog sredstva, naravno nije za neke enormne udaljenosti i velike uspone ali ima i situacija kada je vožnja biciklom idealna.
Zlatko
Admin

Broj poruka : 44

http://prezivljavanje.in-goo.net

Назад на врх Go down

Re: Biciklizam

Порука by Zo6 on Mon 2 Aug 2010 - 6:24

Pa izgleda da imam nesto malo vise iskustva od tebe u voznji bicikla. Vise puta sam isao do rodjaka koji je udaljen oko 50Km. Otisao bih jednog dana, tamo prespavao i vratio se sledeceg dana.Svo vreme odmoran kao da nisam ni vozio. Ali jednom smo nas trojica u Augustu krenuli rano ujutro (oko 5 sati) i do tamo vozili bez duzeg stajanja oko 2,5 sata. nismo osecali umor. Medjutim krenuli smo nazad istog dana u Podne (12 sati - sunce iznad glava). Iako je svaki imao cuturicu sa vodom, a naseljena mesta su na skoro svakih 10 kilometara, zedni i umorni putovali smo nazad 4,5 sata. Zadnju etapu od 10 kilometara smo jedva prevalili. A vode smo u svakom naseljenom mestu pili kao kamile. To je bila dobra skola gde smo naucili nase mogucnosti.
Dalje nakon oko 1/2 sata voznje utrnem pa i da se pojavi miss sveta ne bih mogao nista uraditi!

Zo6
Vodnik

Broj poruka : 29

Назад на врх Go down

Порука by Zlatko on Wed 18 Aug 2010 - 2:31

Naveo sam da bicikl nije idealno sredstvo za prevelike udaljenosti, jer po meni 2,5 sata vožnje je daleko. Meni je rekord 20 Km u dva pravca Smile .
Zlatko
Admin

Broj poruka : 44

http://prezivljavanje.in-goo.net

Назад на врх Go down

Порука by Srpski Vuk on Sun 9 Oct 2011 - 12:04

Ja sam svojevremeno vozio bicikl dnevno 50km od Dorćola do Ade pa 7 krugova oko Ade pa nazad. Tada sam bio mnogo mladji.

Srpski Vuk
Major

Broj poruka : 249
Godina : 47

Назад на врх Go down

Порука by jugins on Fri 2 Dec 2011 - 10:15

Rekreativna voznja bicikla je korisno utroseno vreme. Fizicka aktivnost, boravak na otvorenom je osnovna prednost biciklizma.
Vozim bicikl po Fruskoj Gori.
Moja iskustva:
Kada idem na voznju van grada OBAVEZNO JE KACIGA NA GLAVI (stiti i od sunca).
Spoljna temperatura diktira odecu (vise slojeva ako je hladno, rezervni dres ako je vrucina, uvek biti suv ako je hladno ili ako je vetrovito).
Hrana: za voznje duze od jednog sata, to je uglavnom "BonZita" ne sa cokoladom, voce u letnjem periodu moguce ga je uzbrati u voznji.
Pice: voda na svakih 10-15 minuta 1-1.5 dl. Po potrebi moze vise ali da se zeludac ne preoptereti. Negazirani sokovi mogu, gazirane izbegavam. Nosim minimum 1,5l vode i dosipam usput. Alkohol ne jer smanjuje priliv kiseonika do misica.
Oprema:Mobilni telefon, rezervne gume (unutrasnje), prirucni alat, maramice, vlazne maramice, pumpa za gume, prednje zadnje svetlo...

Kad se vozi bicikl najbolje da je sa Vama bar jos jedan biciklista (drustvo), ako idete sami najavite voznju nekom drugaru, porodici i planiranu relaciju. Razlog, moguca povreda - pad sa bicikla, povreda usled koje nemozete da koristite mobilni telefon.

Zox604 u gore navedenom postu je rekao da su on i drugari za prvih 50km utrosili 2,5 sata, prosek 20km/h, ni netreba brze. Uvek se vozi tempom koji moze da prati najslabiji vozac (jer ako ste krenuli u rekreativnu voznju, ne na trku svi koji krenu treba da se vrate zajedno). Vreme polaska 05:00 ujutro, odlicno. Nije pocela vrucina.
Drugih 50 kilometara je prevezeno za 4,5h, u najgore doba dana kada je nesnosna vrucina. Kazu da su pili vode kao kamile, voda se treba piti pre nego li se oseti zedj, da se spreci dehidriranje organizma, cesto piti po manje. Nadam se da su nesto pojeli u gostima i napravili pauzu izmedju jela i voznje od najmanje dva sata. Nadam se da nisu pili alkohol, smanjuje dotok kiseonika u misice.
Dehidracija organjizma, gubitak soli putem znojenja, konzumiranje alkohola moguci su uzroci grceva misica. Gubitak soli i minerala nadoknaditi vocem, povrcem, sumecom tabletom "multivitamin" npr.

jugins
Vojnik

Broj poruka : 6

Назад на врх Go down

Порука by deratizator on Mon 5 Dec 2011 - 20:06

Ako posmatramo bicikl kao prevozno sredstvo u prirodi i divljini za razne terene kakvi se tu sreću treba imati izuzetno kvalitetan bicikl.Ja sam tako sa svojim manje kvalitetnim terenskim biciklom pokušavao da se pravim pametan i pravim neke ture po prirodi, ali sam se loše proveo , došao sam dotle da sam polomio pogonsku osovinu Smile jeste nekvalitetan bicikl , ali opet pogonska osovina je pogonska osovina. Osim toga vožnnja u prirodi iziskuje dobru fizičku spremu.
deratizator
Vojnik

Broj poruka : 20

Назад на врх Go down

Порука by ivan357 on Wed 1 Feb 2012 - 2:02

Presao mnoooogo. Potrosio vise dobrih dvotockasa nego sto ih danas ukupno ima u mom sokaku. Iskustva? : ima ga, nekih cetrdeset godina.
Prvo - klasicni (recimo: stari dobri "Rog", jak, neunistiv...):
Koristio za odlaske na pecanje, uz malu doradu - ugradnju amortizera na sicu (u cev rama ispod cevi koja nosi sic, ubacio malko jacu oprugu) veoma je upotrebljiv kao off-road bike. Razlog: bez amortizera na petom kilometru, onim delom tela koji se nalazi izmedju ledja i nogu pocnes da osecas svaku neravninu Smile. Blatobrani skraceni, podignuti, drzaci blatobrana podeseni tako da skidaju blato sa gume...
Danas imam jednog starog desetobrzinca sa gorepomenutim amortizerom, tako je mnogo udobnije.
Redovna oprema bez koje se ne krece: Rez.guma, lepak, "fleke", odgovarajuci vilasto-okasti kljucevi (u paru - zbog kontre), laksa kisna kabanica (PE kabanica-dzepni format, ima ih po ceni 50-100 din.).
Od zivotne vaznosti - za bicikliste na asfaltu: RETROVIZOR!!! Akcentujem ga jer nemam oci na ledjima. Nocu je na asfaltu lakse: tvoja senka ti govori gde se nalazi vozilo koje ti dolazi iza ledja, ako senka ide u desnu stranu - znaci da te vozilo obilazi (u tom slucaju vozi pravo i bices siguran), ali ako je senka pravo ispred tebe - znaci da te vozac ne vidi pa moras sici sa puta da bi preziveo. Dakle: pamet u glavu, a jos bolje je: montiraj retrovizor, nije skup i nece smetati. Imaj na umu da preko dana ne vidis senku.

ivan357
Vojnik

Broj poruka : 2

Назад на врх Go down

Порука by driggy on Wed 28 Nov 2012 - 10:08

mogao bih na ovu temu da napisem roman. presao sam pola srbije biciklom, a na posao SVAKOG DANA TOKOM CELE GODINE, bez obzira na vremenske prilike idem na posao - 12.5 km u jednom pravcu - dakle - 25km min (jer cesto odlutam posle posla negde).

medjutim, ima mnooogo iskusnijih od mene, pa o ovoj temi mozete sve nauciti posetivsi npr. sajt 'ciklonaut' ciji je vlasnik i autor jovan erakovic - jone, covek koji je osmislio evro-velo 6 deo rute koji ide kroz srbiju (plavi putokazi - ima ih tusta i tma i po beogradu), vrsni ciklo-turista i planinar...

ja mogu samo da izjavim ovo - ako postoji volja da se krene na put biciklom, i ako se predje prvih nekoliko kilometara - onda ce se i stici tamo gde se naumilo. svaki osvojeni zacrtani cilj progresivno uvecava nase samopouzdanje, otvara nove apetite za (jos duzim) putovanjima, i izazovima.

jao - vetar; jao - sunce; jao - kisa; jao - hladno; jao - vruce; isao bih, ali sam umoran; nisam umoran, ali nemam vremena; imam vremena i nisam umoran, ali nemam para... sve su to samo izgovori... kao sto bi rekla jedna baka od 78 godina iz holandije, koja godisnje prelazi vise od 20.000 km (slovima: dvadeset hiljada kilometara): 'od osobe koja gleda kroz prozor pre nego sto ce odluciti da li da sedne na bicikl - nikada nece postati pravi biciklista...'

ko nesto zeli - trazi resenje. ko nesto ne zeli - trazi izgovor.

od bicikla nema boljeg sredstva za putovanja, kada su u pitanju osobe koje posecuju ovaj sajt, dakle ljubitelji prirode i boravka u istoj.

driggy
Vojnik

Broj poruka : 1

Назад на врх Go down

Порука by Sponsored content

Sponsored content

Назад на врх Go down

Погледај предходну тему Погледај следећу тему Назад на врх